Moukjærs Aiko

Moukjærs Aiko

Stambog nr. DK13975/2013
Født 30. Juli 2013

Far:      DKBHCH NOJCH  Gleen Mhor's Niko  DK17921/2009
Mor:      Kiebitz's Olivia Mille   DK17393/2010 

Sundhed:    HD - A          AD - 0

Øjenlyst:    Godkendt u/ anmærkninger 21. September 2017

Avls Index   112

GR-PRA1:    Clear / FRI

GR-PRA2:    Clear / FRI

prcd-PRA:    bærer

Ichthyosis:   bærer

Brugsprøve:                      Bestået   m/ max point

Kvalifikationsprøve:          Bestået

DJU Apporteringsprøve:    5 x Bestået   m/ max point    

2 x 1. Vinder DJU Racedyst 2016 og 2017 - både Individuel og samlet for Holdet                       

Workingtest:                     WT5 Vinderklasse + WT1 Åben Klasse + Danmarksmester 2015+16 Åben                                              klasse + Sølvmedalje Nordisk Mesterskab 2018

U-Workingtest:                 WT1 Vinder klasse

Markprøve B:                    2. Vinder i Vinderklassen m/CK + 8 x 1. Præmie Åben klasse 

Markprøve A:                    2. Vinder i Vinderklassen m/CK + 2 x 1. Præmie Åben  

Markprøve C:                    4. Vinder i Vinderklassen  

Udstilling Officiel:             Excellent 4. Vinder Brugshundeklassen

Udstilling: (skue)               Excellent 1. Vinder BHK, BIK3, BIM

 

Moukjærs Aiko står til rådighed med parring for egnede tæver, kontakt telefon  +0045 30349000 eller morten.mousten@mail.dk for mere info.                

 

Resultater

 

 2018

Sølvmedalje Hold Nordiske Mesterskab for Golden Retriever i Vinderklasse 

Bronzemedalje Hold Danmarks Mesterskab for Golden Retriever i Vinderklasse 

B - Prøve Vinder klasse - 2. Vinder m/ CK

B - Prøve Vinder klasse - 2. Vinder m /CK

U-Workingtest Vinderklasse - Bestået 1. Vinder 83/100 Point

U-Workingtest Vinderklasse - Bestået 2. Vinder 82/100 Point

 A - Prøve Vinderklasse - 5. Vinder m/ UDMÆRKELSE

Workingtest Vinderklasse - Bestået 72/100 Point

Workingtest Vinderklasse - Bestået 75/100 Point

Workingtest Vinderklasse - Bestået 78/100 Point

Workingtest Vinderklasse - Bestået 84/100 Point

Workingtest Vinderklasse - Bestået 69/100 Point

C - Prøve Vinderklasse - 4. Vinder

C - Prøve Vinderklasse - 5. Vinder

DM Holdudtagelse 2018 - 4. Vinder total - 3. Vinder Nordjylland 58 Point

DM Holdudtagelse 2018 - 6. Vinder total - 4. Vinder Nordjylland 54 Point

 

 2017

A - Prøve Vinder klasse - 2. Vinder m/ CK

1. Vinder DJU´s Racedyst 2017 - både Individuel og samlet for Holdet

Nordiske Mesterskaber i Norge - Individuel NM 2. Pris

Nordiske Mesterskaber i Norge - WT for hold 9. Vinder 

B - Prøve Vinder klasse - 5. Vinder m/ UDMÆRKELSE

Workingtest Vinderklasse - Bestået 5. Vinder 81/100 Point

DRK Eliteprøve 2017 - udtaget og deltaget på prøven

Udstilling Skue - EXCELLENT 2. Vinder i Brugshundeklassen + BIK 3

U-Workingtest Vinder klasse - Bestået 1. Vinder 97/100 Point

U-Workingtest Vinderklasse - Bestået 2. Vinder 83/100 Point

4. Vinder DM Holdudtagelse 2018 i Auning - 2. Bedste Nordjyske hund

DJU Apporteringsprøve - Bestået m/ Max Point - udtaget til " Goldenholdet Racedyst 2017 "

 U-Workingtest Vinder Klasse - Bestået 4. Vinder 78/100 Point

 Workingtest Vinder Klasse - Bestået 8. Vinder 97/120 Point

 

 2016

DANMARKSMESTER for Hold 2016 - Åben Klasse

Workingtest Åben Klasse - Bestået 1. Vinder 110/120 Point ( DM 2016 )

Vinder af ÅRSPOKALEN - " Årets bedste Markprøvehund i DRK - Nordjylland 2016 "

Vinder af ÅRSPOKALEN - " Årets bedste Dual hund i DRK - Nordjylland 2016 "

Vinder af ÅRSPOKALEN "Årets bedste Golden Retriever på Markprøve A+B i Åben Klasse 2016"

Vinder af ÅRSPOKALEN " Årets bedste Golden Retriever på Workingtest i Åben Klasse 2016 "

Vinder af ÅRSPOKALEN " Årets bedste Golden Retriever DUAL HUND i Åben Klasse 2016 "

Officiel Udstilling - EXCELLENT Plac 4 i Brugshundeklassen

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie - " Klassens bedste hund " 27 Hunde

Vinder af Tripple Pokalen på Race Tripplearrangementet i Bække 21. Maj 2016

1. Vinder DJU´s Racedyst 2016 - både Individuel og samlet for Holdet

A - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

A - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

B - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

Workingtest Åben klasse - Bestået 1. Vinder 96/100 Point 

Workingtest MOCK TRAIL Åben klasse - Bestået 4. Vinder

Workingtest Åben klasse - Bestået 2. Vinder 92/100 Point 

<

 2015

Vinder af ÅRSPOKALEN "Årets bedste Golden Retriever på Markprøve B i Beg. Klassen 2015"

Vinder af ÅRSPOKALEN "Årets bedste Golden Retriever på Workingtest i Beg. Klassen 2015"

2. mest vindende Markprøvehund i Dansk Retriever Klub - Nordjylland i 2015

C - Prøve Åben Klasse 1. Præmie

Workingtest Åben klasse - Bestået 6. Vinder 85/100 Point (27 Hunde)

U-Workingtest Åben klasse - Bestået 4. Vinder 79/100 Point

B - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie - "Klassens bedste hund - 44 hunde"

 DANMARKSMESTER for Hold 2015 - Beg. kl.

Workingtest Beg. klasse - Bestået 1. Vinder 114/120 Point ( DM 2015 )

Workingtest Beg. klasse - Bestået 2. Vinder 93/100 Point

Udstilling - EXCELLENT 1. Vinder & BIM i brugshundeklassen, BIK 3 af alle klasser

DJU Apporteringsprøve - Bestået m/ max Point

Kvalifikationsprøve - Bestået

B - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie

B - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie

 B - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie - "Klassens bedste hund - 35 Hunde"

Workingtest Beg. klasse - Bestået 2. Vinder 87/100 Point

Workingtest Beg. Klasse - Bestået 88/100 Point

Workingtest Beg. Klasse - Bestået 4. Vinder 92/100 Point

 Workingtest Beg. Klasse - Bestået 6. Vinder 113/120 Point

U-Workingtest Beg. klasse - Bestået 78/100 Point

 U-Workingtest Beg. klasse - Bestået 5. Vinder 89/100 Point

B - Prøve Beg. Klasse 2. Præmie

 B - Prøve Beg. Klasse 2. Præmie

 

2014

U-Workingtest Beg. klasse - Bestået 1. Vinder 97 Point

Workingtest Beg. klasse - Bestået

Workingtest Beg. klasse Uofficielt DM - Bestået

Workingtest Beg. klasse - Bestået 4. Vinder  

B - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie

Unghundemesterskab 2014 - udgik på post 6

B - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie

U-Workingtest Beg. klasse - Bestået 5. Vinder  81 Point

C - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie

C - Prøve Beg. Klasse 1. Præmie

U-Workingtest Beg. klasse - Bestået 

U-Workingtest Hvalpeklasse - Bestået 1. Vinder  60 Point

 Brugsprøve - Bestået 2. Bedste hund

 

Udstillingspræmieringer

  EXCELLENT 1. VINDER + BIM i Brugshundeklassen, og BIK 3 af alle klasser - Skue 23. Maj 2015

  

Eksteriørbeskrivelse:   Skue 23. Maj 2015

Super smuk tiltalende hoved, korrekt skalle og snudeparti, korrekt øresætning, velpigmenteret, dejlige velformede mørke øjne, velvinklet for og bag, dejlig brystdybde, velbuede ribben, super flot toplinie og halesætning, super bevægelse fra siden med lange skridt og afskub, kraftige benstammer og poter, skøn harmonisk helhed, som jeg finder meget tiltalende, veltrænet og vel fremført hund.   Dommer Rikke Andersen

 

Eksteriørbeskrivelse:   Kvalifikationsprøven

Knap 2 år gammel han, af udmærket størrelse, maskulint hoved, korrekt bid, pæne mørke øjne, kunne ønske en mørkere næse, god stærk hals, bør udvikle mere forbryst, god brystdybde, virker en anelse lang i kroppen, velansat og velbåret hale, gode muskuløse lår, gode benstammer, tilstrækkeligt vinklet, pels af korrekt struktur, pænt benhæng, bevæger sig udemærket set fra alle sider, tydeligt at se at der er øvet ringtræning :-)   Dommer Inga Bonnez

 

STAMTAVLE